top of page

ЕРГОНОМІКА У ДИЗАЙНІ ІНТЕР'ЄРІВ

Ергономіка – це інженерна, проектувальна наука, яка досліджує, на що здатні люди в умовах на роботі, вдома, з урахуванням використання різних засобів технічного оснащення. Це відносини між людиною, навколишнім середовищем.

Спочатку ергономіка створювалася як наука, що вивчає та описує оптимальні умови праці, необхідні для зростання продуктивності. Але зараз це ширше поняття, яке поширюється у всі сфери життя, зокрема – дизайн інтер'єру.

Те, як людина створює своє житло, говорить про неї багато. Наявність чи відсутність певних речей у будинку, їх призначення, стилістичне виконання, зовнішній вигляд він вибирає сам. Ергономіка – це не лише естетика, а й практичність, максимальний комфорт.

Багато квартир, особливо збудованих за радянських часів, будували за принципом «краще, ніж нічого» — це приміщення, які створювали для тимчасового проживання, але повноцінно діють не перший десяток років. У сучасності людині потрібно розмістити в житловому приміщенні набагато більше речей, предметів, що забезпечують комфортне існування, ніж тоді.

Жорстких вимог тут немає, все дуже індивідуально. Але за дотримання базових рекомендацій Ви отримаєте ергономічний інтер'єр квартири або будинку, який протягом довгих років радуватиме всіх домочадців.


СПІВВІДНОШЕННЯ ВІЛЬНОГО ПРОСТОРУ ТА МЕБЛІВ


Предмети меблів у будь-якому приміщенні повинні займати не більше 50% площі. Якщо в інтер'єрі мало вільного простору, ситуація виглядає тісною і вимушеною. Такого ефекту слід уникати і це стосується всіх кімнат. Якщо є можливість прибрати зайві меблі та звільнити місце – це варто зробити. Не треба думати, що порожній простір пропадає дарма - саме він забезпечує інтер'єру потрібний ступінь легкості.


Для дитячих кімнат це правило виглядає трохи інакше – меблями слід займати не більше 30% площі кімнати. Це потрібно для того, щоб дитина отримала достатню кількість вільного простору. Адже він ще не вміє обходити кути та вибудовувати свої маршрути кімнатою з урахуванням розташування меблів. Спростіть йому завдання – приберіть зайві предмети, щоб малюк міг безпечно вивчати навколишній світ у межах своєї кімнати.

Для правильного розміщення меблів в інтер'єрному просторі існують деякі правила:

- проходи між предметами меблювання залишають 70-100 см;

- у маленькому приміщенні ставлять мінімальну кількість меблів, розміщуючи більшу її частину вздовж стін;

- кухонне обладнання для тісного приміщення вбудовується у гарнітур;

- меблі-трансформер часто поєднує два-чотири різні предмети інтер'єру, які окремо зайняли б цілу кімнату;

- велике об'ємне меблювання підійде просторим кімнатам, надмірно захаращуючи маленькі.

Якщо прохід становить менше 70 см – дуже висока ймовірність створення зони, що не буде використовуватись. При цьому люди будуть несвідомо уникати незручностей – нікому не хочеться відчувати дискомфорт у побуті, навіть якщо це вимагає лише кількох додаткових секунд.

Більше того, якщо проходи між предметами занадто малі, це може призвести до травмування. У тісноті легко спіткнутися мізинцем про кут тумби чи столу, зачепити коліном журнальний столик – таких ситуацій дуже багато. Щоб цього уникнути, просто дотримуйтесь нормальної відстані між предметами – не менше 70 см. Чим більше – тим краще.

КУХНЯ: РОБОЧИЙ ТРИКУТНИК


При розробці дизайну кухні потрібно орієнтуватися на робочий трикутник, вершинами якого є три найбільш використовувані предмети – раковина, плита та холодильник.

В ідеалі людина, яка користується кухнею, повинна легко та швидко отримувати доступ до всіх цих точок. Їхнє розташування залежить від особливостей конкретного проекту – замовник озвучує свої побажання, а дизайнер одягає ці думки у конструктивну форму.

В результаті виходить стильна та зручна кухня, якою комфортно користуватися. Всі інші меблі та техніка розташовуються з урахуванням того, як розміщений цей робочий трикутник.


Важливо: передбачте достатню кількість та зручне розташування розеток. Вони повинні розташовуватись на зручній висоті. Зараз на кухні багато техніки – зазвичай це 5-7 приладів – плита, посудомийна машина, чайник, мікрохвильова піч, мультиварка, кавомашина, блендер. Всі ці прилади повинні бути не тільки зручно розміщені на кухні, а й правильно підключені – на це потрібно звернути особливу увагу, коли настане час приймати роботу.


ВАННА ТА САНВУЗОЛ


Ергономіка ванної кімнати, в першу чергу, спрямована на зручність під час проведення гігієнічних процедур. Для кожної людини є свої поняття про комфорт, ми лише наводимо усереднені цифри, на які варто орієнтуватися.

Ванну рекомендується встановлювати на висоті 60 см від підлоги, при цьому необхідно передбачити ухил для зливу води в каналізацію. Висота чаші від її дна до стелі повинна становити близько 200 см. А для людей похилого віку більш зручним варіантом вважається скляна душова кабінка - занадто високий бортик створює додаткові труднощі.

Поєднаний санвузол заощадить два-три квадратні метри території квартири, але буде не надто зручним, якщо в ній проживає велика родина. Коли в сім'ї є маленькі діти, люди похилого віку, інваліди, сама ванна забезпечується поручнями, двома-трьома сходинками, якщо дозволяє місце. Ще безпечніше встановити душову кабіну – піддон у неї низький, ризик утоплення відсутня. Перед унітазом у роздільному санвузлі залишають достатньо місця для відчинення-зачинення дверей, у крайньому випадку його роблять підвісним, ставлять боком. У поєднаному санвузлі відстань між предметами становить щонайменше 50 см.


Comments


bottom of page